Wycieczka na Zamek w Czorsztynie: Klasy 3 w podróży po historii i przyrodzie

 

Czerwiec przyniósł nam szkolną wycieczkę klas trzecich do malowniczej miejscowości Czorsztyn. Uczniowie mieli okazję nie tylko odwiedzić historyczny Zamek w Czorsztynie, ale także uczestniczyć w rejsie po jeziorze Czorsztyńskim i wybrać się na wycieczkę do urokliwego Wąwozu Homole. To była wyprawa pełna przygód, nauki i niezapomnianych wrażeń.

Nasza wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania Zamku w Czorsztynie, położonego na skalistym wzgórzu z widokiem na jezioro Czorsztyńskie. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści przewodnika o bogatej historii zamku, który sięga XIV wieku. Dowiedzieli się o jego znaczeniu strategicznym, obronnym oraz o życiu codziennym mieszkańców w dawnych czasach. Wspólne spacerowanie po murach zamkowych, podziwianie widoków na jezioro i okoliczne góry oraz odkrywanie tajemniczych zakamarków zamku dostarczyło dzieciom wielu emocji i rozbudziło ich ciekawość historyczną.

Po intensywnym zwiedzaniu zamku nadszedł czas na chwilę relaksu i odpoczynku. Uczniowie udali się na przystań, skąd wyruszyli w rejs statkiem po jeziorze Czorsztyńskim. Podczas rejsu dzieci mogły podziwiać malownicze krajobrazy Pienin oraz drugi zamek – Zamek w Niedzicy, znajdujący się po drugiej stronie jeziora. Rejs okazał się nie tylko okazją do odpoczynku, ale również świetną lekcją przyrody i geografii, gdzie uczniowie poznali różnorodność fauny i flory regionu.

Po południu, pełni wrażeń i pozytywnej energii, uczniowie wyruszyli do Wąwozu Homole. To jedno z najpiękniejszych miejsc w Pieninach, które zachwyca swoim naturalnym pięknem. Przewodnik opowiedział uczniom o formacjach skalnych, które powstały miliony lat temu oraz o unikalnym mikroklimacie wąwozu. Dzieci miały okazję przejść się wąskimi ścieżkami, podziwiać kaskady potoków oraz wsłuchiwać się w odgłosy dzikiej przyrody. Spacer po Wąwozie Homole okazał się nie tylko wspaniałą przygodą, ale również lekcją ekologii i szacunku do przyrody.

Wycieczka do Czorsztyna była dla uczniów klas trzecich niezapomnianym doświadczeniem. Połączenie historii, przyrody i rekreacji pozwoliło dzieciom na wieloaspektowe poznanie regionu oraz rozwinięcie ich zainteresowań. Takie wyjazdy nie tylko wzbogacają wiedzę, ale także integrują uczniów, ucząc ich współpracy i samodzielności. Jesteśmy pewni, że wspomnienia z tej wycieczki pozostaną z nimi na długo, a zdobyte doświadczenia będą inspiracją do dalszych odkryć i nauki.

Zapraszamy do galerii zdjęć z wycieczki oraz do śledzenia naszych kolejnych przygód!