Psycholog – dla uczniów

#ZOSTAŃWDOMU dotyczy także sposobu nauki.
Niestety przez jakiś czas nie będziemy się widywać w szkole, ale jakoś uczyć się trzeba 🙂

Dlatego łapcie kilka wskazówek, które mogą się Wam przydać.

1. Plan dnia.

Ustalcie sobie plan dnia i racjonalnie podzielcie czas. Oprócz podstawowych obowiązków takich jak codzienne czynności higieniczne i posiłek, plan powinien zawierać czas na naukę, zajęcia gospodarcze i wreszcie na inne zajęcia związane z Waszymi zainteresowaniami. Oczywiście bardzo ważny jest czas, który poświęcicie wypoczynkowi. Dzięki wyznaczeniu takich granic nie będzie ignorować nauki, a zaległości nie będą się nawarstwiać.

2. Miejsce do nauki.

Zorganizujcie sobie miejsce gdzie będziecie się uczyć. Zadbajcie o dobre oświetlenie i uporządkowanie miejsca. Zabawki czy podręczniki, których nie potrzebujecie przy odrabianiu lekcji, sprzątnijcie z biurka. Zostawcie tylko niezbędne przybory szkolone i podręczniki. Oglądanie telewizji czy słuchanie radia podczas nauki wpłynie negatywnie na uwagę i koncentrację. I jeszcze jedno… nie siadajcie do nauki np. w piżamie, ponieważ ona kojarzy się ze snem a nie nauką.

3. Samodzielna nauka.

Zanim zaczniecie się uczyć przejrzyjcie zadania przesłane przez nauczycieli i oceńcie, czy sami dacie sobie z nimi radę, czy będziecie potrzebowali pomocy. Jeśli pojawią się trudności, poproście o pomoc rodziców/opiekunów/kolegów….my również chętnie pomożemy;) Najpierw jednak podejmijcie wysiłek zrobienia zadań samodzielnie.

4. Od czego zacząć?

Naukę zacznijcie od przedmiotów dla Was trudniejszych, a te łatwe pozostawcie na koniec. Jeżeli masz trudność z motywacją do nauki możesz rozpocząć od przedmiotu, który lubisz, żeby nie zniechęcić się do dalszej pracy.
Po ok. 45 min nauki zadbajcie o 5-10 min przerwy. Odrobina ruchu jest dobrym pomysłem.
Dla wzrokowca pomocne będą samodzielnie stworzone notatki, kolorowe zakreślenia, myśli umieszczone w ramkach.
Słuchowiec będzie korzystał z nagrań i filmików. Uczcie się na głos albo korzystać z tekstów czytanych przez inną osobę.

5. Komputer.

Ze względu na sytuację, nauka w domu wiąże się z korzystanie z internetu i komputera. Pamiętajcie, że długie korzystanie z technologii nie jest dobrym pomysłem, a ruch to zdrowie 🙂

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo !!

• korzystaj z aktualnego oprogramowania antywirusowego;
  • otwieraj wiadomości tylko od znajomych osób;
  • ostrożnie pobieraj pliki z sieci;
  • nie klikaj w nieznane linki;
  • sprawdzaj czy strona, do której się logujesz ma zabezpieczenie SSL;
  • w żadnym wypadku nie należy nikomu podawać danych dostępowych do swoich kont.

Powodzenia:)
Jeśli będziecie potrzebowali pomocy, dajcie znać 🙂

Mam nadzieję, że się przyda 🙂

Pozdrawiam,