Psycholog – dla uczniów

ZASADY ZACHOWANIA SIĘ W INTERNECIE

Znalezione “ukradzione” dobre rady. Mam nadzieję, że będziecie się do nich stosować.

Koncentrację uwagi możemy ćwiczyć 🙂

Co to jest?

Koncentracja to umiejętność skupiania i utrzymywania uwagi na określonych zadaniach. Jest nam potrzebna do funkcjonowania na co dzień. Rozwija się stopniowo: najpierw uwaga jest mimowolna (tzn. naszą uwagę przyciągały np. poruszające się przedmioty albo głośny dźwięk), później przekształca się w uwagę kierowaną- możemy dostrzegać i robić to, co jest dla nas ważne w danym momencie.

Do czego jej potrzebujemy?

Potrzebujemy jej do wykonania określonego zadania, osiągnięcia celu, rozwiązania problemu czy zrozumienia ważnego zagadnienia. Dobra umiejętność koncentrowania uwagi wiąże się z lepszą pamięcią, zdolnościami przestrzennymi oraz logicznym myśleniem.

Co wpływa na koncentrację?

• Dystraktory – to różne bodźce, które odciągają naszą uwagę od tego, na czym chcemy być skupieni np. hałas, jaskrawe kolory w pokoju, włączony telewizor lub radio itp. Starajmy się ich unikać.
  • Motywacja i pozytywne nastawienie – warunek konieczny do włożenia wysiłku w realizację (szczególnie trudnego) zadania.
  • Przerwy – nawet krótki odpoczynek pozwoli na efektywniejszy powrót do zadania.
  • Dieta – należy pamiętać o zdrowym odżywianiu i piciu odpowiedniej ilości wody.
  • Sen – kiedy jesteśmy wyspani i wypoczęci, osiągamy lepsze efekty.
  • Ćwiczenia – koncentrację można usprawniać dzięki odpowiednim ćwiczeniom.
Powodzenia 🙂

NARKOTYKI – RYZYKOWNA DROGA

Poniżej zamieszczam ulotkę zawierającą wszystkie ważne informacje dotyczące profilaktyki uzależnienia od narkotyków.

Zajrzyjcie do niej 🙂

UZALEŻNIENIE OD MEDIÓW

Uzależnienie to silna i niekontrolowana potrzeba robienia czegoś czy zażywania jakiejś substancji.

Uzależnić można się nie tylko od alkoholu, narkotyków czy papierosów, lecz także od telewizji, komputera czy gier.

Daje złudne poczucie otrzymania „nagrody”: dobrego samopoczucia, rozładowania napięcia, kontaktu z inną osobą- a to uzależnia. W internecie taką nagrodą są też: poczucie bycia w centrum zainteresowania, bycia ważnym.

Jeśli długie korzystanie z mediów wpływa negatywnie na rożne obszary życia, można mieć podejrzenia, że są to początki uzależnienia.

Obserwuj, czy rezygnujesz ze snu na rzecz korzystania z internetu, w efekcie czego jesteś cały czas zmęczony, czy kontakt z rodziną i przyjaciółmi nie jest już tak atrakcyjny jak znajomości internetowe, czy rachunki rosną lub nie masz czasu na zajęcia pozalekcyjne.

Jeśli czujesz, że coś sprawia ci kłopot i wymyka się spod kontroli, zwróć się o pomoc do rodziców albo do nas.

Wbrew pozorom nie jest trudno odzyskać kontrolę nad swoim czasem i życiem. Przede wszystkim obserwuj siebie i swoje zachowania. Staraj się dokładnie planować swój wolny czas, wypełniaj go ciekawymi aktywnościami nie tylko w sieci.

• powiedzieć o swoim problemie zaufanej osobie,
  • skorzystać z pomocy psychologa
  • unikać z korzystania z internetu w samotności, np. przenieść komputer ze swojego pokoju, do pokoju wspólnego, gdzie przebywają inni domownicy
  • znaleźć inne hobby w rzeczywistości (sport, zajęcia teatralne, gry planszowe)
  • poszukać programów pomagających kontrolować czas spędzany w internecie
  • wyznaczyć sobie godziny korzystania z internetu, poprosić innych o przypominanie, ile jeszcze zostało czasu na rozrywkę
  • obserwować siebie: „W jakich momentach spędzam najwięcej czasu w internecie?”

Zamieszczam ćwiczenia do tego tematu 🙂

STRES- jak sobie z nim radzić?