Andrzejki w świetlicy szkolnej

W dniach 24 i 25 listopada w świetlicy szkolnej został zorganizowany dzień Św. Andrzeja czyli popularne Andrzejki. Były one wspaniałą okazją do zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Nasza świetlica zamieniła się w magiczne miejsce, w którym zgodnie z tradycją odbyły się różne wróżby i zabawy andrzejkowe.

Najpierw dzieci wysłuchały ,,Gawędy wróżki Leokadii’’, dzięki której poznały staropolskie zwyczaje i obrzędy ludowe związane z dniem Św. Andrzeja, a potem same uczestniczyły w różnych zabawach i andrzejkowych wróżbach. Była wróżba ,,Komu spełnią się marzenia ?’’ z wędrującymi bucikami,  wróżba ,,Co Cię czeka ? ‘’ z wirującą butelką, losowanie przedmiotów ukrytych pod kubeczkami, wróżba ,,Coś o tobie’’, przekłuwane serca z imieniem wybranka i wiele innych. Nie zabrakło też horoskopów zodiakalnych ,,Sprawdź, czy gwiazdy prawdę mówią ?’’. Oczywiście wszystkim wróżbom towarzyszyło dużo emocji. Dzieci jednak doskonale wiedzą, że wszystkie wróżby należy traktować ,,z przymrużeniem oka’’, bo to tylko dobra zabawa. Po wróżbach przyszedł czas na zabawy muzyczno-ruchowe przeplatane różnymi konkursami, tj. ,,Znikające krzesełka’’ , ,,Muzyczna loteryjka’’, ,,Taniec z balonem’’, ,,Kogo los złączył, niech zatańczy’’ i inne. Zabawy te sprawiły dzieciom  wiele radości.

Andrzejkową atmosferę wzbogaciła współczesna muzyka dyskotekowa, przy której świetliczaki zaprezentowały swoje umiejętności taneczne. Andrzejki mają niezaprzeczalnie magiczny klimat, dlatego mamy nadzieję, że za rok  czeka nas podobna zabawa.