Dzień tolerancji i życzliwości w świetlicy

Listopad to miesiąc, w którym obchodzimy Dzień Tolerancji  (16 listopada)  oraz Dzień Życzliwości (21 listopada). W tych dniach do kręgu tolerancyjnych i życzliwych postanowiły dołączyć też dzieci ze świetlicy szkolnej. Czym jest tolerancja i życzliwość ? Co to jest szacunek i empatia ? Na te i podobne pytania szukaliśmy odpowiedzi w minionym tygodniu podczas obchodów Dnia Tolerancji i Życzliwości. Dni te stały się okazją do refleksji nad własną postawą w odniesieniu do innych osób – kolegów i koleżanek. Pomocne w rozmyślaniach okazały się filmiki edukacyjne ,,Dlaczego każdy z nas jest inny ?’’,”Urodziny Maćka czyli krótka historia o tolerancji’’ oraz  ,,Wszyscy jesteśmy z tej samej bajki’’. Podczas zajęć świetlicowych dzieci próbowały ustalić zasady, jakimi powinien kierować się w życiu człowiek tolerancyjny i życzliwy. Świetliczaki układały hasła kojarzące się z motywem przewodnim dnia. Efektem naszej pracy był też wspólnie opracowany kodeks życzliwości i tolerancji, który ma nam przypominać, jakimi zasadami kierować się w życiu. Oprócz rozmów były też zabawy integracyjne mające na celu uświadomienie dzieciom, jak łatwo być życzliwym i tolerancyjnym. Mamy nadzieję, że wszystkie nasze działania poruszyły w dzieciach strunę wrażliwości i dzięki temu spojrzą na innych ludzi z wyrozumiałością, otworzą swoje serca i zachęcą innych do walki z brakiem tolerancji. Bądźmy więc tolerancyjni i życzliwi na co dzień, nie tylko od święta, bo życzliwość i tolerancja łączy ludzi i zmienia świat! Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy drugiemu człowiekowi, wraca do nas ze zdwojoną siłą!