W 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II

„W Janie Pawle II uwidoczniły się nam wszystkim moc i dobroć Boga.”

Papież Benedykt XVI

100 lat temu, 18 maja 1920 roku, w Wadowicach przyszedł na świat Karol Wojtyła.

Dla całego świata był przede wszystkim Ojcem Świętym Janem Pawłem II, ale też artystą, filozofem, wychowawcą młodzieży. Dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 21 w Nowym Sączu stał się jeszcze kimś więcej – Patronem Szkoły.

Można powiedzieć, że „tu wszystko się zaczęło” – 16 czerwca 1999 roku na starosądeckich błoniach, gdzie Jan Paweł II poświecił Sztandar SP nr 21. Stało się to w czasie uroczystości kanonizacyjnych bł. Kingi – pani Ziemi Sądeckiej. Od tej pory kolejne pokolenia wychowanków szkoły starają się kształtować swoje życie w myśl słów Patrona, który mówił: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali” (przemówienie do młodych, Gdańsk-Westerplatte, 12 czerwca 1987). W tym dążeniu do wszechstronnego rozwoju osobowości w duchu nauczania Jana Pawła II dzieci i młodzież wspierają rodzice, nauczyciele i wychowawcy, którzy wspólnie z uczniami podejmują działania kultywujące tradycje szkolne związane z osobą Patrona. Należą do nich między innymi: Międzyszkolny Bieg Patrolowy „Śladami miejsc związanych ze Świętym Janem Pawłem w Nowym Sączu”, organizowanie konkursów tematycznych oraz uroczystych obchodów rocznic wydarzeń ważnych dla Jana Pawła II i Polaków.

Nic więc dziwnego, że z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II społeczność Szkoły Podstawowej nr 21 włączyła się w szereg inicjatyw, jakie pojawiły w tym czasie w całym kraju. Podobnie jak w innych przypadkach, z powodu zagrożenia epidemicznego wydarzenia te odbyły się w przestrzeni internetowej. Uczniowie wzięli więc licznie udział w trzech konkursach z cyklu „Dla Świętego Jana Pawła II w 100. rocznicę urodzin” – plastycznym, muzycznym i literackim. Warto wspomnieć, że z wyróżnionych prac plastycznych powstał wspaniały baner, który został umieszczony na froncie budynku szkoły, by przypominać o rocznicy oraz wyrażać radość i wdzięczność za obecność Papieża – Polaka w naszym życiu. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się również pomysł wirtualnego śpiewania dla św. Jana Pawła II. Efekty niezwykłych działań twórczych i talentów uczniów można podziwiać na stronie internetowej SP 21. Z kolei osoby uzdolnione literacko miały okazję przeprowadzić wywiady ze starszymi osobami, które zechciały podzielić się wzruszającymi wspomnieniami z osobistych spotkań z Patronem Szkoły i opowiedzieć o tamtych wydarzeniach, emocjach oraz ich wpływie na swoje życie. W ten sposób uczennice i uczniowie poznawali Papieża przez pryzmat doświadczeń swoich bliskich.

18 maja 1920 r. urodził się Karol Wojtyła, późniejszy Jan Paweł II, przez wielu nazywany „darem Polski dla Kościoła i świata”. 18 maja 2020 roku, w dzień 100. rocznicy tego wydarzenia,  Prezydent Miasta Nowego Sącza, pan Ludomir Handzel, złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą Patrona Szkoły Podstawowej nr 21.  Razem z gospodarzem Nowego Sącza hołd Wielkiemu Polakowi oddali przedstawiciele Rady Miasta – pani Krystyna Witkowska, pan Grzegorz Ledziński oraz pan Dawid Dumana, a w imieniu społeczności szkolnej dyrektor, pani Beata Mac wraz ze swoimi zastępcami – panią Małgorzatą Pasek – Bienias, panem Dariuszem Serkowskim i panem Radosławem Stawiarzem.

Dziękujemy za dar życia Świętego Jana Pawła II – człowieka wielkiego autorytetu, poszanowania życia, prawdy, wolności  i godności drugiego człowieka.

Dziękujemy za naszego Patrona.