„Noelka”

Bo Dobroć, Litość, Pokój, Miłość
To Bóg, co włada w świecie
I Dobroć, Litość, Pokój, Miłość
To człowiek – Jego dziecię.

William Blake  „Boski wizerunek”

20 grudnia 2019 roku w sali gimnastycznej SP 21 zebrali się zaproszeni goście, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz uczniowie, aby obejrzeć przedstawienie pt. „Noelka”. Warto zauważyć, iż powieść Małgorzaty Musierowicz, na podstawie której powstał scenariusz, została uznana za Książkę Roku 1992 przez polską sekcję IBBY, będącą międzynarodową organizacją  zajmującą się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej.

Przez ponad godzinę widzowie wędrowali z Tomkiem (Mikołaj) i Elką (Aniołek) po domach różnych rodzin, by wraz z nimi przeżywać chwile wzruszenia i refleksji, ale też śmiechu i radości. I zapewne wielu z nich zapragnie poznać dalsze losy Elki i Tomka, między którymi w wigilijny wieczór rodzi się przyjaźń … a może i coś więcej…

Na wielkie uznanie zasługują zaangażowanie oraz świetna gra młodych aktorów, czyli uczennic i uczniów klasy 6d. Szczególny podziw wzbudzili Wiktoria Mróz (Elka) i Kuba Mordarski (Tomek), czyli odtwórcy dwóch głównych ról. Z aplauzem przyjęto też występ najmłodszego aktora – Kubusia Kuchni z oddziału 0 b. Za muzykę i oprawę dźwiękową odpowiadała pani Magdalena Mirek. Dekoracje zaprojektowały i wykonały panie: Danuta Mężyk – Stępień oraz Izabela Sediwy. Autorką scenariusza oraz reżyserem była  pani Agnieszka Krzemień.

Specjalne podziękowania za pomoc w przygotowaniu przedstawienia kierujemy do pani Justyny Janicki, która przyczyniła się do podniesienia poziomu artystycznego spektaklu.

Po przedstawieniu uczniowie i wychowawcy udali się do swoich sal, by podzielić się opłatkiem oraz płynącymi z serca życzeniami. Jak co roku przekazywane sobie wyrazy sympatii, wzruszenia i uściski napełniały wszystkich radością, pokojem i nadzieją na przyszłość.

Sukces naszych uczniów w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym: „Sądecczyzna moja Mała Ojczyzna”,

Nasi uczniowie odnieśli sukces wMiędzyszkolnym Konkursie Plastycznym: „Sądecczyzna moja Mała Ojczyzna”, organizowanym przez II Liceum Ogólnokształcące w Nowym Sączu.

Wyróżnienia: Tokarczyk Filip, klasa IIIa

Mordarski Jakub, klasa VId

Janik Weronika, klasa VIIIc

Wręczenie nagród odbyło siś 10.12.2019 r w II Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Sączu.

Opiekun naukowy: Beata Przychocka

Smak tradycji – świąteczne pieczenie pierników w świetlicy szkolnej

Grudzień to okres przedświąteczny, który nierozerwalnie łączy się z pieczeniem pierników i ich zapachem.  Święta tuż, tuż …. więc  w naszej świetlicy znów piernikowe szaleństwo. Pieczenie pierników stało się już naszą tradycją.  Dzieci postanowiły trochę tego świątecznego zapachu wnieść do szkoły. W związku z tym 19 grudnia miało miejsce w naszej świetlicy  wielkie pieczenie świątecznych pierniczków.  Dzieci podzieliły się na grupy odpowiedzialne za poszczególne zadania ; przygotowanie  ciasta, wałkowanie i wycinanie pierniczków foremkami.

Najwięcej zabawy i najwięcej chętnych było oczywiście do wycinanie pierniczków z foremek. Podczas  pieczenia pierników w całej szkole rozchodził się niezmiernie apetyczny zapach kuszący niejednego łakomczucha.  Po upieczeniu pierników dzieci ozdabiały je lukrem, polewą

i kolorowymi posypkami według własnych upodobań. Trudno było powstrzymać się od posmakowania tych wspaniałych słodkości.  Każdy pierniczek był piękny i tak samo pyszny. Dzieci mogły się same o tym przekonać, bo na koniec odbyła się słodka degustacja.

Część pierników dzieci zabrały do domu, by pochwalić się rodzicom.

Pieczenie i zdobienie świątecznych pierników sprawiło dzieciom wiele radości.