WYCIECZKA SKKT – KRAMARKA

 Dnia 21 września odbyła się wycieczka SKKT (Szkolne Koło Krajoznawczo Turystyczne) z SP21 na Kramarkę. W wycieczce wzięło udział 9 osób. Busem dotarliśmy przez Roztokę Ryterską aż do leśnictwa w Roztoce Małej. Na szlak ruszyliśmy z parkingu spod Ośrodka Edukacji Przyrodniczo Leśnej. Udaliśmy się ścieżką przyrodniczą „Rogasiowy Szlak” w kierunku kapliczki pod Kramarką. Mijaliśmy zbiorniki retencyjne, naturalne progi wodne. Jednym z przystanków (przystanek nr 14) była „Łąka reglowa”. Nieco dalej w czasie krótkiego postoju na polanie „Pod Pańską” wewnątrz wiaty turystycznej rzucała się w oczy ciekawa ekspozycja pt. „Mieszkańcy lasów Nadleśnictwa Piwniczna”, której treścią były gatunki objęte ochroną, oraz gatunki łowne. Docierając do kapliczki pod Kramarką można było odpocząć, zrobić kilka zdjęć, zapoznać się z historią kapliczki z figurką Jezusa Frasobliwego, przeczytać „Psalm o Frasobliwym” znajdujący się poniżej figurki. Powyżej polany z kapliczką znajdował się wspaniały „Leśny Kompleks Turystyczny – Lasy Beskidu Sądeckiego” wyposażony w 3 wiaty turystyczne ze stołami, ławkami, miejscem na ognisko, paleniskiem na grilla, drewnem na rozpałkę, a nawet zapałkami i czajnikiem na wrzątek. Wewnątrz wiat były zamieszczone krótkie informacje na temat: „Drewno jako doskonały materiał”, „Praca Leśnika”, „Przyroda i jej ochrona na terenie Nadleśnictwa Piwniczna”. Miejsce piękne, czyste, aż pachniało nowością.

Wszyscy pomagali w rozpaleniu grilla i pieczeniu kiełbasek. Słoneczna pogoda wzmagała u dzieci chęć czynnego wypoczynku. Dlatego też wracając do Roztoki Małej dzieci miały jeszcze możliwość skorzystania z pola biwakowego z placem zabaw. Powrót do Sącza busem. Wycieczkę zakończyliśmy przed budynkiem szkoły około godziny 16.