STOP! Rozmawiamy o problemach nastolatków.

Czas dorastania jest okresem, kiedy młody człowiek stawia czoła wielu nowym, nieznanym wcześniej zadaniom. Zaczyna powoli uniezależniać się od rodziców, podejmować pierwsze samodzielne decyzje, czemu często towarzyszy lęk i poczucie winy. Buduje też pierwsze damsko – męskie relacje, co wiąże się z wątpliwościami co do własnej atrakcyjności.                    W grupie rówieśniczej nastolatek musi walczyć o pozycję, o bycie zaakceptowanym, dlatego zaczyna większa wagę przywiązywać do tego, co myślą o nim inni. Orientuje się też, że wymagania wobec niego rosną i że przestaje być traktowany jak dziecko. To budzi zarówno dumę i chęć całkowitej niezależności, jak i lęk czy sobie poradzi.

W efekcie młodzi, wrażliwi ludzie coraz częściej zapadają na choroby o podłożu emocjonalnym, takie jak depresja i zaburzenia odżywiania.

Właśnie o takich trudnych sprawach rozmawiała klasa 5d, a stało się to za sprawą Oli Cieśli i Kuby Mordarskiego, autorów prelekcji o problemach nastolatków. Jej celem było zwrócenie uwagi koleżanek i kolegów na zagrożenia, które mogą dotyczyć zarówno nas samych, jak i osoby z naszego otoczenia. W jednym i drugim przypadku należy zachować czujność, a w razie wątpliwości – jak najszybciej poszukać pomocy.

Depresja – różni się od znanego każdemu uczucia smutku tym, że zakłóca codzienne życie. Nie pozwala normalnie pracować, uczyć się, jeść, spać czy po prostu dobrze się bawić. Uczucia bezsilności, bezradności, beznadziejności są długotrwałe i bardzo intensywne. U dzieci i nastolatków najczęściej pierwszym objawem jest łatwe irytowanie się, wpadanie w złość, wrogość oraz odgradzanie się od rodziny i rówieśników.

Anoreksja – czyli jadłowstręt psychiczny, to zaburzenie w przyjmowaniu pokarmów skutkujące niską wagą chorej osoby, nieustannym lękiem przed przybraniem na wadze oraz świadomym odmawianiem sobie posiłków. Wiele osób dotkniętych anoreksją uważa, że pomimo widocznej niedowagi, w rzeczywistości nadal są otyłe.

Bulimia – zwana inaczej żarłocznością psychiczną, to zaburzenie przyjmowania posiłków polegające na zjadaniu dużych ilości pokarmów w krótkim odcinku czasu, a potem zwracaniu przyjętego pokarmu bądź narzucenie sobie surowej diety graniczącej z głodówką.

Pamiętajcie: depresja i zaburzenia odżywiania to choroby, które można i trzeba leczyć. Razem powiedzmy im: STOP!

AK