Szkolne Koło Miłośników Teatru – podsumowanie 2018/2019

22 lutego 2019 roku odbyła się piąta i ostatnia w tym roku wycieczka w ramach działalności Szkolnego Koła Miłośników Teatru, w ramach której uczniowie klas czwartych obejrzeli sceniczną adaptację klasyki literatury dziecięcej, czyli  „Tajemniczy ogród” w reżyserii Tomasza Obary.

Czas na małe podsumowanie!

W bieżącym roku szkolnym 326 uczniów SP 21  z klas 4-8 miało okazję oglądać przedstawienia  w profesjonalnych teatrach Krakowa i Tarnowa.

W czasie pięciu wizyt w teatrze:

• Towarzyszyliśmy mitycznemu Odyseuszowi w jego dziesięcioletniej wędrówce po morzach  i lądach („Przygody Odyseusza” Teatr Groteska).
  • Śmialiśmy się do łez, podziwiając aktorski kunszt Andrzeja Grabowskiego w roli Argana („Chory z urojenia” Teatr im. Juliusza Słowackiego).
  • Wraz z Małym Księciem odwiedzaliśmy kolejne planety i odkrywaliśmy prawdy o życiu i sobie („Mały Książę” Teatr im. Ludwika Solskiego).
  • Przekonaliśmy się, że pieniądze naprawdę szczęścia nie dają, gdy przysłonią człowiekowi cały świat („Skąpiec” Teatr im. Ludwika Solskiego).
  • Zachwycaliśmy się rewelacyjną scenografią oddającą klimat Misselthwaite Manor („Tajemniczy ogród” Teatr im. Ludwika Solskiego).

To nie wszystko! Przy okazji wycieczek do teatrów, braliśmy też udział w rozmaitych warsztatach  o charakterze edukacyjnym. W ich trakcie dowiedzieliśmy się między innymi:

• Jak się animuje pacynkami, kukiełkami, marionetkami i jawajkami? („Sekrety sceny” w Teatrze Groteska)
  • Jak wygląda słynna kurtyna wykonana przez Henryka Siemiradzkiego? (zwiedzanie Teatru im. Juliusza Słowackiego)
  • Którędy przebiegała i jakie miała znaczenie Kolej galicyjska? („Uwaga! Pociąg!” w Galerii Panorama w Tarnowie)
  • Do czego były potrzebne husarzowi skrzydła? („Nadzieja w męstwie, ratunek w zwycięstwie!” w Muzeum Okręgowym w Tarnowie)
  • Skąd się wzięły funkcjonujące w języku polskim powiedzonka z koniem w roli głównej? („Wio, konku, wio!” w Ratuszu w Tarnowie)
  • Jakimi metodami rozwiązywał swoje zagadki Sherlock Holmes? („ Detektyw na tropie przygody” w Bibliotece Publicznej w Tarnowie)

Wycieczki SKMT były również świetną okazją do poznawania i wdrażania w życie zasad kulturalnego zachowania w teatrze, muzeum, galerii i miejscach publicznych.

Dlatego:

• Wszystkim, którzy w roku szkolnym 2018/2019 uczestniczyli w zajęciach SKMT, gratulujemy i przyznajemy DYPLOM!
  • Wszystkich, którzy chcieliby pożytecznie i kulturalnie spędzić czas, ZAPRASZAMY na wycieczki w przyszłym roku szkolnym!

AK