„Podróże po literaturze”-wizyta klasy 5 c w Sądeckiej Bibliotece Publicznej

16 listopada 2018 roku, klasa 5c gościła w Sądeckiej Bibliotece Publicznej na warsztatach z cyklu „Podróże po literaturze”. Tematem zajęć była postać Marszałka Józefa Piłsudskiego i jego związek z Sądecczyzną .

Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali opowieści o mało znanych faktach z życia Marszałka, który zajmuje szczególną rolę w historii Nowego Sącza.

Wszyscy wiemy, że gdy 13 grudnia w 1914 roku, Piłsudski na swojej Kasztance wkroczył do miasta na czele 1 Pułku Legionów po zwycięskiej bitwie pod Marcinkowicami, witały go tłumy ludzi. Fakt ten uważa się za zwiastun wolności Sądeczan.


Ale na przykład nie wszyscy wiedzą, że Kasztanka nie była zachwycona, najpierw nie chciała iść przez dziurawy most na Dunajcu zniszczony przez bombardowania, a potem bała się wiwatujących tłumów i licznie rzucanych kwiatów w kierunku bohatera.
Następnie uczniowie rozwiązywali siedem tajemnic związanych z życiem wojskowym i rodzinnym Marszałka. Wszystkie grupy świetnie poradziły sobie.

A czy Ty wiesz, gdzie znajduje się „budynek bez kantów” i dlaczego tak się nazywa?
Odpowiedź można znaleźć po przeczytaniu Opowieści nieznanych o Marszałku Józefie Piłsudskim.