Obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości w SP 21 dla mieszkańców osiedla

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  Po 123 latach zaborów, 11 listopada 1918 roku nasz kraj odzyskał suwerenność. Rok 2018 wyznacza tu datę wyjątkową – jest to bowiem jubileuszowa, setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!
Łańcuch twych kajdan stał się tym łańcuchem,
Na którym z lochu, co był twą stolicą
Lat sto, swym własnym dźwignęłaś się duchem.

                                                                         /L.Staff/

W przeddzień tej bliskiej sercom wszystkich Polaków uroczystości, 9 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 21 z Oddziałami Integracyjnymi im. św. Jana Pawła II odbyło się szczególne spotkanie. O godzinie 16.00 w szkolnej hali sportowej zgromadziły się osoby pragnące uczcić pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, i wyrazić radość płynącą z faktu, iż dzisiaj żyjemy w wolnym kraju.

Obchody stulecia odzyskania niepodległości zostały zorganizowane przez społeczność szkoły: Nauczycieli, Rodziców i Uczniów. W ten sposób szkolna wspólnota odpowiedziała na apel Prezydenta RP, pana Andrzeja Dudy, który powiedział w swoim wystąpieniu: Ogromnie zależy mi na tym, aby (…) każdy z nas, obywateli Rzeczypospolitej, czuł się zaproszony nie tylko do udziału w uroczystościach i innych wydarzeniach rocznicowych, ale przede wszystkim do ich współtworzenia. Na uroczystość przybyli również goście: prezydent – elekt Miasta Nowego Sącza, pan Ludomir Handzel, dyrektor nowosądeckiej delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty, pan Dariusz Leśniak, przewodnicząca Rady Osiedla Gorzków i radna, pani Krystyna Witkowska oraz przedstawiciele Rady Miasta – pani MartaPoremba, pan Dawid Dumana, pan  Krzysztof Głuc, pan Krzysztof Krawczykpan Krzysztof Ziaja.

Wszystkich obecnych na tej swoistej lekcji historii i patriotyzmu powitała dyrektor szkoły, pani BeataMac. Oddając hołd tym, którzy najpierw wywalczyli niepodległość, a potem odbudowali Państwo Polskie, pani dyrektor przypomniała słowa Patrona Szkoły, św. Jana Pawła II: Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo. Nauczanie Papieża – Polaka, który mówił o wolności jako o darze i zadaniu również w życiu społecznym, nabiera szczególnego znaczenia w momencie, gdy młodzi ludzie wspominają pokolenia Polek i Polaków, którzy sto lat temu nie tylko przelewali za Ojczyznę krew, ale też później budowali ją ciężką, codzienną pracą. Również prezydent – elekt, pan Ludomir Handzel, zachęcał dzieci i młodzież do tego, aby byli patriotami w czasach pokoju i ludźmi dumnymi z tego, iż są Polakami.  

Kolejną część uroczystości rozpoczął występ Zespołu Regionalnego „Sądeczoki”, a następnie odbył się koncert patriotyczny. Pieśni i piosenki zaprezentowali uczniowie szkoły, a także utalentowani absolwenci: obecni licealiści – Angelika Galara, Gabriela Chojnowska Patryk Leśnik oraz Maria Brzukała – studentka Akademii Muzycznej. Ważnym i ciepło przyjętym przez publiczność momentem występu było zatańczenie poloneza do znanej z ekranizacji „Pana Tadeusza” melodii. Koncert zakończył się wspólnym, entuzjastycznym śpiewaniem pieśni legionowych i żołnierskich.

Dużym zainteresowaniem przybyłych na cieszyły się atrakcje przygotowane specjalnie na ten wyjątkowy dzień przez Radę Rodziców. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu jej przedstawicieli, każdy uczestnik spotkania mógł posilić się przepysznymi, domowymi ciastami, wziąć udział w grach i zabawach związanych z symbolami narodowymi lub w konkursie na rysunek patriotyczny, przyłączyć się do „Pociągu do wolności” czy obejrzeć wystawę poświęconą żołnierzowi Legionów Polskich, Janowi Karasińskiemu.

Skłaniający do refleksji montaż słowno – muzyczny na ten uroczysty dzień przygotowały panie: Danuta DąbrowskaElżbieta Szczecina, a tworzące nastrój dekoracje zaprojektowały i wykonały: pani Danuta Mężyk – Stępieńpani Beta Przychocka.

AK