Podsumowanie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w naszej szkole

Święto Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (ang. International Association of School Librarianship) w 1999 r. Najpierw był to jeden dzień, a od 2008 r. – cały październik. Święto ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

W ramach obchodów MMBSz w październiku 2018 roku odbyło się w naszej szkole kilka akcji.

Pierwszą z nich była organizacja szkolnego konkursu na maskotkę biblioteki szkolnej. Wśród pięknych prac zgłoszonych prze uczniów wybraliśmy te najbardziej oryginalne:

I miejsce Olga Wójcik z klasy III b ze swoją Ośmiornicą Matyldą;

II miejsceAleksandra Górka z klasy IV c ze swoją Luksią;

III miejsce otrzymała Roksana Talar z klasy III a ze swoim Misiem Serduszko.

Zwycięzcom gratulujemy i dziękujemy za wszystkie zgłoszone prace.

W ramach akcji Dzień Głośnego Czytania pani Anna Kmiecik odwiedziła klasy 1-3 i przeczytała im wspaniałe historie o zwierzątkach zwanych Słodziakami.

Na gazetce w bibliotece pojawią się również informacje na temat ciekawych wydarzeń w innych nowosądeckich bibliotekach.

Na bieżąco prezentowane były do przeglądania interesujące tytuły książek  dla uczniów klas od 1 do 8.

Wielkim sukcesem okazała się również akcja „Lekarze książek”, mająca na celu zaangażowanie uczniów w prace biblioteki szkolnej oraz podkreślenie szacunku do książki. Udział w akcji polegał na pomocy w porządkowaniu książek, ich oprawie, podklejaniu i wyszukiwaniu uszkodzeń w egzemplarzach. Do działań wolontariatu bibliotecznego zgłaszali się uczniowie z klas 4-8. Ci  starsi  poznawali również  procedury wypożyczania książek i budowę karty bibliotecznej. Nie tylko przyczynili się do naprawy książek, ale lepiej zapoznali się z księgozbiorem biblioteki i toczyli dyskusje na temat wybranych tytułów. Dziękujemy uczniom z klas 7b, 5c, 6b oraz innych klas, które wspierały akcje wolontariatu.

Przypominamy również, że trwa konkurs klas na największą ilość przeczytanych książek. Podsumowanie nastąpi na końcu roku szkolnego.

AK