Wycieczka klas siódmych do Krakowa

30 października uczniowie klas siódmych wybrali się na długo oczekiwaną wycieczkę do Krakowa. Tym razem odpowiedzieli na zaproszenie  muzy komedii – Talii, gdyż w Teatrze im. Juliusza Słowackiego obejrzeli jedną z najbardziej znanych sztuk Moliera.

Było to ich drugie spotkanie z muzami teatru w ramach działalności SKMT, ponieważ w ubiegłym roku szkolnym obecni siódmoklasiści mieli okazję obejrzeć „Balladynę” w tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego.

 „Chory z urojenia” w reżyserii Giovanniego Pampiglione to komedia uwielbiana przez widzów, nieschodząca z afisza od ponad piętnastu lat. Również tego dnia widownia teatru była wypełniona do ostatniego miejsca. Warto dodać, iż włoski reżyser zamknął klasyczny tekst w niezwykle efektownej i rzadko dziś spotykanej formie komedii dell’arte. Uczniowie podziwiali więc niezwykłe elementy scenografii: świetliste, transparentne ściany oraz pięknie skrojone, utrzymane w klimacie epoki kostiumy. Jednak największy entuzjazm budził oczywiście odtwórca głównej roli, jeden z najpopularniejszych polskich aktorów – Andrzej Grabowski. Wykreowany przez niego Argan był jednocześnie zabawny i przygnębiający w swojej samotności, bo dla uważnego widza szybko stawało się jasne, że urojona choroba głównego bohatera to wołanie o miłość i zainteresowanie otoczenia.

Po spektaklu uczestnicy wycieczki pozostali w budynku, by przez następną godzinę zwiedzać teatr pod opieką przewodniczki. Pani Małgorzata Rapacz odkryła przed słuchaczami sekrety sceny przy pl. Ducha Świętego, na której w XIX i XX wieku kształtowała się współczesna dramaturgia, nowoczesna inscenizacja, scenografia oraz aktorstwo. Wspomniała też o sławnych osobach związanych z życiem teatru dawniej i dziś. W tym czasie siódmoklasiści mogli podziwiać między innymi ozdobne platformy w westybulu, wspaniałe foyer, przepiękny żyrandol oraz słynną kurtynę namalowaną przez Henryka Siemiradzkiego. Niewątpliwie ciekawym doświadczeniem było porównanie atmosfery panującej w teatrze w czasie trwania spektaklu z jego klimatem po opuszczeniu budynku przez widzów.

Po tej wielogodzinnej, pełnej okazji do refleksji podróży w czasie i przestrzeni uczestnicy wyjazdu udali się w drogę do domu, by powrócić do swoich codziennych ról życiowych: uczniów, dzieci, braci, sióstr, kolegów i koleżanek…

„Świat jest teatrem, aktorami ludzie (…)

Każdy tam aktor niejedną gra rolę…”

                                                       Szekspir

AK