Wycieczka klas piątych do Krakowa

26 października uczniowie wszystkich klas piątych wybrali się na wycieczkę do Krakowa. Był to  wyjazd inaugurujący działania Szkolnego Koła Miłośników Teatru w roku 2018/2019.

„Mówią, że nasz świat jest duży,

A w nim człowiek jest kropelką

Lecz gdy tylko przymkniesz oczy,

W podróż możesz ruszyć wielką.”

Pierwszym i najważniejszym punktem wyjazdu był udział w spektaklu „Przygody Odyseusza”, który jest grany w Teatrze Groteska od 1999 roku i cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Przez 1,5 godziny piątoklasiści z zainteresowaniem śledzili burzliwe i pełne zwrotów akcji perypetie mitycznego bohatera, który podczas  dziesięcioletniej tułaczki po morzach i lądach zbiera życiowe doświadczenia  i lepiej poznaje siebie samego. Warto wspomnieć, że w spektaklu wykorzystano zabieg antycznego „teatru w teatrze” oraz imponujące lalki, kostiumy, dekoracje i efekty specjalne.

Po przedstawieniu uczestnicy wyjazdu zwiedzili wystawę „Sekrety sceny”, która przybliża widzom zarówno świat  teatru lalek i masek, jak i historię Groteski. Oprowadzające grupy panie aktorki  uczyły dzieci jak animować lalkami, pokazywały teatralne rekwizyty, a także mówiły o pracy swojej oraz wszystkich osób, dzięki którym widz może przenieść się na chwilę w niedostępne w codziennym życiu krainy. Oczywiście w ramach warsztatów każdy uczestnik wycieczki chciał założyć maskę czy poruszyć jakąś lalką, a było ich zaskakująco wiele: kukiełki, marionetki, jawajki, „pyskówki”, pacynki…

Po tej porcji strawy duchowej grupa udała się na małe co nieco dla ciała, a następnie miał miejsce spacer po Rynku i okolicy. Piątoklasiści zobaczyli więc Sukiennice, Bazylikę Mariacką, Bramę Floriańską, Barbakan, Mały Rynek oraz Teatr im. Juliusza Słowackiego, do którego już za kilka dni wybierają się uczniowie klas siódmych.

W przeciwieństwie do mitycznego Odyseusza, uczestnicy wycieczki powrócili do domów zgodnie z planem. Sądząc jednak po entuzjastycznych powitaniach, rodzice stęsknili się za swoimi pociechami nie mniej niż wierna Penelopa za swoim mężem.

AK

„Płyń przez życie, jak przez morza,

Zwiedzaj światy, żyj marzeniem

I pamiętaj, by twój statek

Wrócił tam, skąd twe korzenie.”