Udział uczniów naszej szkoły w Widowisku Dumy i Radości w Krakowie

19 października 10 tyś. uczniów ze wszystkich typów szkół uczciło 100. rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę, również nasi uczniowie wzięli udział w Widowisku Dumy i Radości zorganizowanym przez Kuratorium Oświaty w Krakowie. Przedstawiciele naszej szkoły zaprezentowali Niezłomnych Bohaterów, którzy walczyli o Niepodległą:

Helenę Modrzejewską, która mówiła: „ Moje triumfy cieszą mnie bardziej dlatego, że jestem Polką, niż dlatego, żem artystką”. W Chicago w 1893 roku wygłosiła płomienną, patriotyczną mowę. Konsekwencją tego wystąpienia było odwołanie jej zaplanowanych już wcześniej występów w Petersburgu i Moskwie.

Jana Matejkę, który pojechał do papieża Leona XIII podarować mu „Odsiecz wiedeńską” po to, by otrzymała błogosławieństwo nieistniejąca na mapie ojczyzna, a dzięki temu żeby przypomniał sobie o niej świat.

Henryka Sienkiewicza, który pragnął, aby jego powieści wywarły wpływ rodaków, zależało mu , by budziły i podtrzymywały wolę oporu przeciw zaborcom, by krzepiły serca.

Ignacego Paderewskiego, który przez prawie 40 lat zbierał pieniądze na pomnik upamiętniający pięćsetną rocznicę zwycięstwa pod Grunwaldem, który został odsłonięty w Krakowie 15 lipca 1910 roku. Podczas odsłonięcia wygłosił przemówienie, które stało się zaczątkiem jego kariery politycznej.

Wincentego Witosa, którego polityczną karierę zastopował przewrót majowy w 1926 roku. Mimo prób zniszczenia jego dorobku przez przeciwników – stał się jednym z bohaterów odradzającej się po I wojnie polskiej państwowości.

gen. broni Józefa Dowbor- Muśnickiego, który swoich wspomnieniach pisze: „Proszę o wybaczenie mi tego wielkiego błędu, że nie narzuciłem Polsce ustroju, który odpowiadałby naszym ideałom. Realne do tego możliwości posiadałem”.

porucznik pilot Janinę Lewandowską, która w Ostaszkowie pisała- To nie są dobrzy ludzie. Nie mówią po polsku. A w swoim języku nawet się nie modlą, tylko złorzeczą i przeklinają. Wydaje im się, że nad nami panują, jakże się mylą.

Świętego Jana Pawła II, który wołał-„ Nie ma wolności bez odpowiedzialności i bez umiłowania prawdy”.

EG