Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

Dnia 3 września 2018 roku rozpoczęliśmy nowy rok szkolny.
W tej ważnej chwili dyrekcji, gronu pedagogicznemu oraz uczniom naszej szkoły towarzyszyli goście: dr Michał Wenklar, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie, przedstawiciele Rady Miasta Nowego Sącza, panowie Józef Gryźlak i Patryk Dumana, a także reprezentantki Rady Rodziców – pani Barbara Drelich oraz pani Izabela Sediwy.

Zebranych powitała dyrektor szkoły, mgr Beata Mac, która szczególnie ciepłe słowa skierowała do nowych uczniów SP 21. Pani Beata Mac, której w wyniku przeprowadzonego konkursu Prezydent Miasta Nowego Sącza powierzył stanowisko dyrektora szkoły, krótko przedstawiła główne kierunki swoich planowanych działań i zapoznała zgromadzonych ze zmianami, jakie zaszły w placówce w związku z reformą oświatową.

Następnie gość honorowy, dr Michał Wenklar, w imieniu Instytutu Pamięci Narodowej przekazał pierwszoklasistom zeszyty z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego oraz długopisy i ołówki z nadrukiem nawiązującym do 100-lecia Niepodległości. Wizyta pana Michała Wenklara w SP 21 to część ogólnopolskiej akcji IPN „Mój pierwszy zeszyt”.

Po wystąpieniach pozostałych gości, którzy przede wszystkim życzyli społeczności szkolnej siły, wytrwałości oraz wielu sukcesów w nowym roku szkolnym, nadszedł czas na część artystyczną. Zgromadzeni w hali sportowej widzowie odbyli swoistą wędrówkę w czasie i przestrzeni, której głównym celem było uświadomienie uczniom, że nauka to nie tylko obowiązek, ale też przywilej, którego wiele milionów dzieci na świecie było i jest pozbawionych.

Szczególnie wzruszające okazało się przypomnienie czasu, gdy hitlerowska agresja na Polskę zniweczyła plany i marzenia tysięcy młodych ludzi oraz upamiętnienie najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego – dziewcząt i chłopców, którzy byli przewodnikami w kanałach, niszczyli butelkami z benzyną niemieckie czołgi, z bronią w ręku pełnili służbę na barykadach, roznosili konspiracyjną pocztę, transportowali opatrunki. W programie wspomniano również współczesnych bohaterów: Malalę Yousafsai oraz Ikebala Masiha – dzieci, które za prawo do edukacji były gotowe zapłacić najwyższą cenę.

Cześć artystyczna została przygotowana przez klasy 3b5d pod opieką wychowawczyń, mgr Anny Michalik oraz mgr Agnieszki Krzemień. Oprawę muzyczną zawdzięczamy mgr Danucie Dąbrowskiej, a dekoracje wykonała mgr Danuta Mężyk – Stępień.

W nowym roku szkolnym wszystkim Uczniom życzymy sukcesów w dążeniu do obranych celów i radości ze zdobywanej wiedzy, a ich Rodzicom satysfakcji z osiągnięć dzieci i dobrej współpracy ze szkołą.

AK