„Czego szkoła nas nauczy, a czego uczymy się poza szkołą?” – ankieta z lutego 2020

Dzień dobry,

uczestnicy koła Dziennikarstwo Internetowe naszej szkoły w lutym przeprowadzali ankiety na temat „Czego szkoła nas nauczy, a czego uczymy się poza szkołą?”. Dziś w końcu możemy zaprezentować wam gotowy artykuł. Znajdujemy się teraz w zupełnie innej sytuacji i być może odpowiedzielibyśmy zupełnie inaczej, ale rzućmy okiem na to, jakie odpowiedzi udało nam się zebrać. Według nauczycieli i uczniów szkoła uczy nas segregacji informacji, umiejętności wyrażania własnej opinii, kontaktu z innymi ludźmi, myślenia, przygotowania się do egzaminów państwowych, ciekawości życia, radzenia sobie z emocjami, tolerancji, umiejętności współpracy, postaw patriotycznych i 3k czyli kreaktywność, komunikacja i kooperacja, podstawowej wiedzy, życia w społeczeństwie, zawodu, przyswajania sobie informacji, ponoszenia konsekwencji za swoje czyny. Musimy jednak przyznać, że nie na wszystkich szkoła działa równie pozytywnie, bo anonimowi ankieterzy poznali dzięki uczęszczaniu do szkoły wulgaryzmy, ściągi, podlizywanie się i popisywanie się. Miejmy nadzieję, że mimo przyswojenia takiej nietypowej wiedzy w szkole nie będą z niej korzystać.

Czego nie możemy nauczyć się w szkole, a co przyda nam się w życiu? Tak brzmiała druga część pytania. Zwłaszcza teraz te odpowiedzi mogą nam się przydać! Poza szkołą warto nauczyć się empatii, kombinowania jak rozwiązać pewne sytuacje, postępowania w sytuacjach codziennych, zaradności życiowej, zmywania naczyń, szacunku do innych, jeżdżenia na hulajnodze, rolkach i deskorolce oraz jak poderwać dziewczynę/chłopaka. Fakt, podrywania szkoła nie nauczy, ale pamiętajmy – jeśli ktoś nam się podoba warto go traktować z szacunkiem i przede wszystkim nie udawać – bo szacunek do samego siebie również trzeba posiadać. Ostatnią z wymienionych rzeczy jest docenianie tego, co naprawdę dla nas ważne. Uważamy, że to dobry czas, by właśnie zastanowić się nad swoimi wartościami i dlatego postanowiliśmy dokończyć ten artykuł. Życzymy wszystkim zdrowia, cierpliwości i pogody ducha.

– Dziennikarstwo Internetowe