Ósmoklasiści z wizytą u Solskiego

Podobnie jak pole jest niszczone przez chwasty,
Tak człowiek jest niszczony przez własną chciwość”

9 stycznia 2018 roku uczniowie klas ósmych wraz z opiekunami mieli przyjemność gościć w tarnowskim Teatrze im. L. Solskiego, gdzie obejrzeli spektakl „Skąpiec” w reżyserii Mariana Pecko.

Rzecz dzieje się w Paryżu, w domu Harpagona”, któremu świat przesłoniły pieniądze. Tytułowy bohater niemal cały swój czas poświęca na prowadzenie lichwiarskich interesów, wymyślanie coraz to nowych sposobów oszczędzania i troszczenie się o bezpieczeństwo jedynej kochanej przez siebie rzeczy – szkatułki pełnej monet. Dla pieniędzy Harpagon jest gotowy poświęcić wszystko, włącznie ze szczęściem swoich dzieci, a także – jak się okazuje w finałowej scenie – swoim własnym.

Dzieło arcymistrza Moliera pełne jest intryg, zaskakujących zwrotów akcji i niespodzianek, ujętych przez słowackiego reżysera w bogatą i kolorową formę łączącą cechy farsy, wodewilu, komedii dell’arte i musicalu. Bardzo ciekawym zabiegiem okazało się ubranie aktorów w kostiumy łączące barokową epokę autora sztuki z awangardą współczesnych projektantów mody. Oryginalne kostiumy oraz nowoczesny sposób kreowania postaci scenicznych pozwoliły młodzieży lepiej zrozumieć przesłanie sztuki, a także porównać zwyczaje panujące w XVII wieku z obecnymi.

Największe uznanie ósmoklasistów wzbudzili: Piotr Hudziak w roli Strzałki – sprytnego służącego Kleanta, Kinga Piąty jako pomysłowa swatka Frozyna oraz odtwórca głównej roli, rewelacyjny Ireneusz Pastuszak. Jego Harpagon – cyniczny, bezduszny, przebiegły i bezwzględny – robi ogromne wrażenie i na długo pozostaje w pamięci.

Po nagrodzonym rzęsistymi brawami spektaklu uczestnicy wyjazdu udali się urokliwymi uliczkami na Rynek znajdujący się w centrum Starego Miasta, gdzie podziwiali zabytkowe mieszczańskie kamieniczki, renesansowy Ratusz oraz pobliską Bazylikę Katedralną.

Była to czwarta w tym roku szkolnym wycieczka w ramach działalności Szkolnego Koła Miłośników Teatru.

AK