Andrzejki w świetlicy szkolnej

Dnia 30 listopada w świetlicy szkolnej został zorganizowany dzień Św. Andrzeja czyli popularne Andrzejki. Są one wspaniałą okazją do zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, a także pozwalają oderwać się od rzeczywistości w świat marzeń i fantazji.

Tak właśnie bawiły się tego dnia świetliczaki. Nasza świetlica zamieniła się w magiczne miejsce, w którym zgodnie z tradycją odbyły się różne wróżby i zabawy andrzejkowe. Najpierw dzieci wysłuchały ,,Gawędy wróżki Leokadii’’, dzięki której poznały staropolskie zwyczaje i obrzędy ludowe związane z dniem Św. Andrzeja, a potem same uczestniczyły w różnych zabawach i andrzejkowych wróżbach.

Tradycyjne wróżby przeplatały się z nowoczesnymi, a wszystkie ,,przepowiadały’’ bliższą lub dalszą przyszłość. Była wróżba ,,Komu spełnią się marzenia ?’’ z wędrującymi bucikami,  wróżba ,,Co Cię czeka ? ‘’ z wirującą butelką, losowanie przedmiotów ukrytych pod kubeczkami, wróżba ,,Coś o tobie’’, przekłuwane serca z imieniem wybranka i wiele innych. Oczywiście wszystkim wróżbom towarzyszyło dużo emocji. Dzieci jednak doskonale wiedzą, że wszystkie wróżby należy traktować ,,z przymrużeniem oka’’, bo to tylko dobra zabawa. Po wróżbach przyszedł czas na zabawy muzyczno-ruchowe przeplatane różnymi konkursami,  tj. ,,Gorące krzesełka’’ , ,,Muzyczna loteryjka’’, ,,Kogo los złączył, niech zatańczy’’ i inne. Zabawy te sprawiły dzieciom  wiele radości.

Andrzejkową atmosferę wzbogaciła współczesna muzyka dyskotekowa, przy której świetliczaki zaprezentowały swoje umiejętności taneczne. Andrzejki mają niezaprzeczalnie magiczny klimat, dlatego mamy nadzieję, że za rok  czeka nas podobna zabawa.