Oczekiwana wycieczka 4d

22 maja 2023 r. nasza klasa była na wycieczce autokarowej w Nowym Wiśniczu. Opiekę sprawowały panie: Elżbieta Szczecina i Mariola Mozdyniewicz.

            Na miejscu przywitała nas słoneczna pogoda.

            Zamek w Nowym Wiśniczu położony jest na wzgórzu, poniżej płynie rzeka Leksandrówka. Budowla to XVI – wieczna perła architektury. Należy do Skarbu Państwa. Losy zamku splatają się z historią rodów Kmitów i Lubomirskich. Otacza go wysoki mur. Aby wejść do środka należy przejść przez bramę, która przypomina łuk tryumfalny.

            Jednym z ciekawszych miejsc jest kaplica zamkowa. Pierwsze piętro to dawne mieszkalne komnaty. Wnętrza zdobią XIX – wieczne meble. Interesująca jest komnata szeptów. Na drugim piętrze jest najbardziej okazała sala ze złotymi rzeźbami, zaś niedaleko niej wielka sala balowa. Budowla ma także piękny dziedziniec, w podziemiach znajduje się sala tortur.

            Największą atrakcją naszej wyprawy była zabawa okularami VR, za pomocą których można wyruszyć w podróż 3D. Za ich pomocą mogliśmy przemieszczać się po komnatach a także z nietoperzem lecieć ponad mury zamku. Interesujący był także pokaz eksperymentów i projektowania perfum.

            To była cudowna wycieczka, pełni wrażeń wróciliśmy do Nowego Sącza.

Zosia Grekowicz 4d