Fantastyczne eliminacje, pechowy finał. 3 miejsce w koszykówce chłopców (rocznik 2010 i młodsi)

 Dnia 21.03.2023 w hali sportowej MOSiR odbył się pierwszy z dwóch turniejów eliminacyjnych w mini koszykówce chłopców z klas 4-6 (Igrzyska Dzieci) z udziałem 5 drużyn. Zawody rozegrano systemem „każdy z każdym”, a 2 najlepsze ekipy kwalifikowały się do następnego etapu. Chłopcy odnieśli komplet 4 zwycięstw i z 1 miejsca awansowali do finału. W pierwszym spotkaniu pokonali po wyrównanym meczu SP3 (6 – 4). Drugi mecz zakończył się wysokim zwycięstwem z SP11 (17 – 0). Najtrudniejszy okazał się trzeci mecz. Chłopcy wygrali co prawda z SP17 (6 – 4), ale po nerwowej końcówce i decydujących punktach,  które zdobył w samej końcówce kapitan drużyny Maciej Olchawa. Najbardziej obawialiśmy się rywalizacji z doświadczoną „siódemką”. Jak się jednak okazało zupełnie niepotrzebnie. Nasi zawodnicy zagrali bardzo skutecznie, a mecz dobrze się ułożył od samego początku. Po 2 kwartach było już 6 – 0, a w 3 i 4 kwarcie zdobycz punktowa została praktycznie podwojona. Ostatecznie wygrana z SP7 (13 – 4), dała zwycięstwo w turnieju eliminacyjnym i awans z pierwszego miejsca do gry o medale. Drugą drużyną która uzyskała przepustkę do finału była SP17. W najlepszej „czwórce” znalazły się jeszcze SP9 i SP20, które znakomicie spisały się w 2 turnieju eliminacyjnym.              

   W turnieju finałowym który odbył się 27.02.2023r. rozegrano 6 meczy systemem „każdy z każdym”. Był to jeden z najbardziej emocjonujących i wyrównanych turniejów na tym poziomie od lat. wystarczy powiedzieć że wyniki bezpośrednich meczy 3 najlepszych drużyn (medalistów turnieju), kończyły się przewagą tylko jednego punktu, po horrorach w ostatnich sekundach. Nasi koszykarze bardzo dobrze weszli w turniej po wygranej w pierwszym meczu z SP9 (14 – 2). Schody zaczęły się później. W meczu z „siedemnastką” którą pokonaliśmy w eliminacjach 2 punktami, znowu grało się bardzo ciężko. Chłopcy grali „falami” – pierwszą kwartę wygrali 1-0, drugą przegrali 0-6, a trzecią i czwartą w sumie wygrali 4-0, co jednak było za mało i ostatecznie to rywale z SP17 cieszyli się z wygranej (6 – 5). Chociaż na 15 sekund przed ostatnim gwizdkiem, rozgrywając akcję doprowadziliśmy do sytuacji rzutowej spod samego kosza! Wynik meczu był w naszych rękach. Wystarczyło trafić. Jednak rzut i dobitka okazały się niecelne. Tak więc do zwycięstwa brakło odrobinę szczęścia. Ponieważ SP20 wygrała z SP17 (7 – 6), więc nasi koszykarze dalej mieli szansę na 1 miejsce w turnieju, wystarczyło wygrać przynajmniej 2 punktami z SP20. Niestety początek meczu należał do rywali którzy szybko wyszli na prowadzenie 6-3. W drugiej kwarcie odrobiliśmy część strat (po wygraniu 2 kwarty 4-2) i przegrywaliśmy już tylko 8-9. W końcówce obie drużyny oddały po 1 celnym rzucie. Przy wyniku 10-9 dla SP20 równo z końcową syreną nasz zawodnik został sfaulowany. Otrzymaliśmy więc 2 rzuty wolne. Wynik meczu ponownie był w naszych rękach. 2 celne rzuty dawały wygraną, 1 celny- dogrywkę. Tymczasem piłka nie wpadła ani raz do kosza i ponownie w trochę pechowych okolicznościach trzeba było przełknąć gorycz porażki. W przekroju całego turnieju koszykarze z SP21 spisali się bardzo dobrze. Odnieśli 5 zwycięstw w 7 meczach, zagrali świetnie w obronie i aż 8 z 10 chłopców punktowało w zawodach. Za ogromną ambicję i waleczność, spore umiejętności koszykarskie i zostawione serce na parkiecie należą się wszystkim duże słowa uznania. Ostatecznie chłopcy stanęli na podium, zdobyli brązowe medale i zajęli 3 MIEJSCE w mistrzostwach Nowego Sącza w koszykówce 4-6 klas.

Skład drużyny SP21 oraz zdobycze punktowe: Fabian Zegzda (23pkt), Jakub Basta (17pkt), Maciej Olchawa (13pkt), Oskar Kukulak (6pkt), Mateusz Janisz (5pkt), Dorian Hebda (2pkt), Krzysztof Ociepka (2pkt), Alan Adamek (2pkt), Oliwier Nowak, Oliwier Pociecha, Dawid Janik. Opiekunem zawodników z SP21 był Piotr Załubski.