Spotkanie online z gimnazjum Nishi w Japonii

W dniu 13 grudnia 2022 nasi uczniowie łączyli się ze swoimi rówieśnikami przez Skype – nie była to jednak taka zwykła rozmowa! Po drugiej stronie “internetowego połączenia” pojawili się uczniowie z gimnazjum Nishi w Hikone w Japonii. Do tego spotkania podsumowującego projekt przygotowywała nas wymiana kulturowa z Uniwersytetem Shiga w Japonii, dzięki któremu uczniowie lepiej rozumieją kulturę tak odległego kraju jakim jest  Japonia. Metoda projektowa na koniec całości spotkań polegała na zadaniu 20 pytań naszym rówieśnikom na temat Japonii, oni natomiast zadawali 20 pytań nam. Uczniowie początkowo bali się mówić po angielsku, jednak bariera językowa szybko została przełamana, gdy okazało się, że angielski obu grup jest na podobnym poziomie i nie ma się co stresować. Japońskich uczniów wspierała nauczycielka angielskiego – pani Hisako Kawamura, natomiast naszą grupę wsparła pani Anna Kmiecik z biblioteki. Obie grupy dowiedziały się wielu konkretów o naszych krajach i regionach, Najzabawniejszym momentem całej rozmowy było zapytanie naszej grupy, czy mamy jakieś młodzieżowe słowo w Polsce, którego moglibyśmy nauczyć Japończyków. Wymieniliśmy młodzieżowe słowo roku 2022 czyli “essa” i wytłumaczyliśmy jego znaczenie. Na koniec uczniowie japońscy zrobili nam niespodziankę i pożegnali się z nami właśnie tym słowem. Transkrypcję naszej rozmowy po angielsku można przeczytać w bibliotece szkolnej przy wystawie pamiątek z naszej wymiany z Japonią. W tym niezwykłym wydarzeniu nasza szkołę reprezentowali uczniowie: Julia Leśniak z klasy 8a, Julia Krzysztofiak, Anna Rusnak i Katarzyna Kozłowska z 8b, Olimpia Koral, Patrycja Sobusiak i Aleksandra Górka z 8c, Łukasz Kornakiewicz, Roksana Talar i Aleksandra Pach z 7a. Możemy być dumni z tego jak świetnie poradziła sobie reprezentacja naszej szkoły w tak nietypowej sytuacji.