Książki po ukraińsku, gry w bibliotece, 1 część recenzji – Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w akcji :)

Ostatnio w naszej bibliotece wiele się dzieje – głównie ze względu na Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, w którym bierzemy udział, ale nie tylko.

  • Biblioteka szkolna stała się dzięki projektowi przyjaźniejsza, dzięki pufom uczniowie mogą relaksować się z książkami, można też korzystać z czytelni, aby grać w planszówki, rysować, czytać. Dostępny jest też kącik ICIM, w którym można skorzystać z komputerów do nauki.
  • Zdobyliśmy książki po ukraińsku od dwóch fundacji – Świętego Mikołaja oraz z Fundacji Powszechnego Czytania  w ramach akcji #książkachroni dzięki czemu pojawiło się ponad 30 pozycji książek dla uczniów z Ukrainy. Wypożyczone do pierwszego czytania zostały w 2 dni 🙂
  • Na koniec zapraszamy was do pierwszych recenzji napisanych na konkurs – może któraś was zachęci do wypożyczenia konkretnego tytułu. Kolejne recenzje opublikujemy już wkrótce, prosimy o cierpliwość.

,,Dobre maniery be tajemnic” wydawnictwa His to siedem zabawnych historyjek w firmie komiksu. Dzięki im dowiesz się jak zachować się na przyjęciu, w kinie czy na ulicy, spotykając znajomą osobę. Bohaterami historyjek są Helenka i Jerzyk, którzy są bardzo zabawni i mają wiele przygód. Koniecznie przeczytajcie tę książkę, a dobre maniery nie będą już dla was tajemnicą.

Sebastian Majoch kl.3c

Fryderyk Chopin – To ciekawa książka opowiadająca o życiu polskiego kompozytora, który wyjechał do Francji. Można się dowiedzieć, jak mały chłopiec zaczął tworzyć skomplikowane utwory muzyczne. W jaki sposób rozpoczął naukę na fortepianie oraz koncerty w Polsce, a później także w Europie.

Maria Skłodowska-Curie – Książka opowiada o Polce, która wyjechała na studia do Paryża. Przyczyniła się do wielu ważnych odkryć w dziedzinie fizyki i chemii. Maria Skłodowska-Curie jest również pierwszą kobietą która otrzymała nagrodę Nobla, aż dwa razy. Można przeczytać wiele ciekawostek o jej życiu prywatnym, jak również naukowym.

Plechta Martyna kl.3c

Moim zdaniem książka Magdaleny Koziarek ,,Mieszko I’’ jest warta i to naprawdę warta uwagi czytelników. Można się z niej dużo dowiedzieć i nauczyć o początkach państwa Polskiego, a także dynastii Piastów. Warto ją przeczytać, bo jest ciekawa, jednak przyda się kilka rzeczy poprawić, między innymi uzupełnić ilustracje syna Mieszka, Bolesława. Po śmierci Dobrawy Mieszko wydał swoją córkę Świętosławę (Sygrydę Storrada) za Szwedzkiego króla Eryka zwycięzcę. Mieszko I był trybutariuszem Niemiec i zapoczątkował najdłużej panującą dynastię w Polsce. Gdy Piotr przybył na poższczyrzyny Mieszka to można, by było wspomnieć o Piasce Kołodzeju. Moim zdaniem wymaga poprawy wizerunek Siemomysła, ponieważ  na drugiej jak trzyma siedmioletniego Mieszko, który nie dawno odzyskał wzrok. Książe Siemomysł wygląda jak zwykły szlachcic. Zarówno przydałyby się ilustracje o tym jak mama Mieszka prowadzi syna na uroczyste poższczyrzyny. Jeszcze można by było dodać ilustracje trzeciego syna Mieszka z Odą. Bardzo ważne aby Oda miała inny kolor włosów niż Dobrawa,bo inczej ich się nie da rozróżnić. Można dodać ilustracje tego wściekłego mnicha. Można by i skrócić połamane drewienko. Na ilustracji wygląda na dwa odrębe kawałki. To by było na tyle, gdyby nie te braki ta książka jest naprawdę warta przeczytania.

Jakub Witowski kl.4a

 

,,Jesteś ważny, Pinku!’’

Tekst Urszula Młodnicka

Ilustracje: Agnieszka Waligóra

Bardzo Lubię czytać książki. Jedna z książek bardzo mi się spodobała. ,,Jesteś ważny, Pinku!’’ to książka o emocjach i akceptacji siebie. W tej książce ważne jest to, jacy my jesteśmy sami. Uczy ona jak poznać swoją wartość. Jak mamy kompleksy nic nam nie pomoże, nawet nasze zdobyte umiejętności i nasze wartości. Pink to mały niebieski stworek. Pink myśli, że jest taki jak wszyscy. Jednak Pink dowiaduje się, że jest wyjątkowy. Ma swoje mocne i słabe strony. Odkrywa że może mieć wady, że może się mylić, popełniać błędy. Wie, że nie jest idealny ale też wie, że powinien robić to co lubi. Wie, że może być smutny bez powodu. Wie, że ma wpływ na swoje emocje i że warto robić nowe rzeczy. Pink bardzo dużo wie. Wszystko co wie trzeba mu wyjaśnić. Miał on gorsze dnia i różne emocje. ,,Jesteś ważny, Pinku!’’ to bardzo dajna i ciekawa książka. Składa się z 16 rozdziałów. W każdym rozdziale Pink uczy się akceptować siebie, dowiaduje się nowych rzeczy, które mu pomagają budować własną i siłę i wartość. Na końcu każdego rozdziału są ćwiczenia, które pomagają zrozumieć poruszane tematy. Pokazuje mi ta książka, że każdy z nas jest ważny i wartościowy. Jest ona mądra, fajnie napisana, ma ładne rysunki i ciekawe ćwiczenia. Bardzo ją polecam.

Maja Bobrek kl.2b

Recenzja:

Książka z serii ,,Moi bohaterowie”, pod tytułem ,,Amadeusz Mozart” – wielki geniusz muzyki klasycznej jej biografią tego właśnie artysty. Jej autorami są Javier Alonso Sopez oraz Wyji House. Książka ta nie jest typową biografią. Jest napisana w sposób przystępny i zrozumiały dla dzieci. Poza tym pozwala na poznanie życia jednego z najbardziej wybitnych kompozytorów muzyki klasycznej, najważniejszych faktów, historii nie zamulając typowo historycznymi opisami. Autorzy  doskonałej sposób opisali historię życia Mozarta, od narodzin do śmierci, a wszystko zawarte w krótkiej książce dla dzieci. Narratorem książki jest sam Mozart, więc jako czytelnik mogłam wczuć się w jego emocje, poznać jego życie, jakby z jego punktu widzenia. Książka wywarła na mnie spore wrażenie. Jest ciekawa, napisana w przystępny, zrozumiały sposób. Zawiera również dialogi, sprawiając, że czytelnik może sobie wyobrazić opisane tam zdarzenia. Jest na tyle interesująca, że przeczytałam również inne książki z serii ,,Moi bohaterowie”. Podsumowywując, polecam ją każdemu, kto chciałby poznać życie tego wielkiego człowieka, a niespecjalnie lubi czytać książki biograficzne.

Aldona Połomska Kotarba kl.2b

Książka Pt: Maria Składowska – Curie Autor: Małgorzata Sobieszczak – Narcina

Bardzo spodobała mi się ta książka, opowiada o Marii Składowskiej – curie. Można się wiele nauczyć o Polskiej super bohaterce. A teraz zapraszam do słuchania. Maria Składowska – Curie urodziła się w Warszawie . Starsze rodzeństwo i rodzice nazywali ją pieszczotliwie ,,Anciupecio”. Kiedy usiadła w szkolnej ławce, okazało się, że największą jej pasją jest…fizyka i chemia. Marzyła o pracy naukowca. W jej czasach w Polsce rządzonej przez zaborcę kobiety nie mogły studiować, ale od czego są marzenia? Maria Składowska – Curie zawszę twierdziła że ,,marzenia są po to, aby je spełnić”. Dlatego wyjechała do Paryża, na uniwersytet, tam później pracowała w labolatorium i założyła rodzinę. Dwukrotnie sięgnęła po najwyższy laur dla naukowca, ,,Nagrodę Nobla”. Szanowała Francję, swoją nową ojczyznę, gdzie mogła spełniać swoje marzenia, ale wciąż pamiętała o Polsce, gdzie był jej rodzinny dom. Dzięki jej ogromny staraniom już w niepodległej Polsce powstał Instytut Radowy, nowoczesna placówka, w której jej badania naukowe wykorzystało do tego, by leczyć ludzi. Bo Maria zawsze wierzyła, że nauka jest czymś pięknym, czymś, co powinno służyć człowiekowi. Z tej książki dowiesz się, jak żyła i pracowała słynna polska uczona Maria Składowska – Curie. Które miejsce w Warszawie lubiła najbardziej? Jakie miała laboratorium w Paryżu? Jak nazwała odkryty przez siebie pierwiastek? Gdzie lubiła spędzać wakacje z córkami?

Gabriela Piekarczyk kl.3a