3 miejsce i brązowe medale dla SP21 w zawodach szachowych

      Dnia 16.10.2021 w szkole podstawowej nr 7 odbyły się międzyszkolne zawody szachowe szkół podstawowych w ramach Igrzysk Dzieci (klasy 6 – rocznik 2009 oraz młodsi). Była to rywalizacja drużynowa. Do turnieju przystąpiło 18 zawodników i 8 zawodniczek z 7 sądeckich szkół. Skład osobowy większości drużyn tworzyli: 1 dziewczynka oraz 3 chłopców. Każda szkoła  musiała rozegrać po 6 meczy, ze wszystkimi pozostałymi ekipami. Wszyscy zawodnicy danej szkoły rozgrywali po jednej partii z jednym z zawodników drużyny przeciwne. Rozgrywki były prowadzone równocześnie na 4 szachownicach. Rywalizacja toczyła się na wyrównanym poziomie, dlatego też o wygranych w poszczególnych partiach decydowały detale. Jedynie kilka osób zajmujących się szachami już od paru lat i trenujących tą dyscyplinę regularnie, wyraźnie dominowało nad swoimi przeciwnikami w rozgrywanych partiach. Naszą szkołę SP21 reprezentowali: Ewa Szczecina, Kacper Słowik, Jakub Basta oraz Kamil Dunikowski. Wszyscy radzili sobie bardzo dobrze i każdy z naszych reprezentantów postarał się o jakąś zdobycz punktową w swoich pojedynkach. Drużyna odniosła 3 zwycięstwa i 2 remisy: (4-0) z SP15, (3-1) z SP9 i (3-1) z SP7, oraz (2-2) z KSP i (2-2) z SP6, a także doznała tylko jednej porażki (0-4) z najlepszą drużyną turnieju Akademicką SP. Ostatecznie zawodnicy z SP21 w końcowej klasyfikacji zajęli bardzo dobre 3 miejsce i wywalczyli brązowe medale! Sukces jest tym większy że po raz ostatni drużyna szachowa z SP21 stała na podium w zawodach międzyszkolnych 4 lata temu.

W sumie wszyscy nasi szachiści na 22 rozegrane partie aż 12 rozstrzygnęli na swoją korzyść!

Nasz kapitan Kamil Dunikowski oraz Jakub Basta odnieśli po 4 indywidualne zwycięstwa, natomiast Kacper SłowikEwa Szczecina skończyli rywalizację przy szachownicach mając na koncie po 2 wygrane partie. Oprócz naszej szkoły na podium znalazły się jeszcze ASP – która wygrała wszystkie 6 meczy i zajęła 1 miejsce, oraz KSP – 2 miejsce.

      Tydzień wcześniej 09.11.2021 również w SP7 odbyły się międzyszkolne drużynowe zawody szachowe szkół podstawowych klas 7-8. Zgłosiło się 8 szkół (24 zawodników i 8 zawodniczek). Drużyny składały się z 4 osób wśród których musiała być przynajmniej jedna zawodniczka. Naszą szkołę SP21 reprezentowali: Kamil Jaworski, Kamil Wójs, Patryk Rusek, Joanna Kornakiewicz.

Po porażce w pierwszym meczu (0-4)z jednym z faworytów turnieju– KSP, dwa kolejne zakończyły się remisami: (2-2) z SP6 (punktowali: Wójs i Kornakiewicz) i (2-2) z SP18 (punktowali: Rusek i Kornakiewicz). Nie udało się też pokonać rywali z SP9 – przegrana (0-4). Następny wyrównany mecz dał w efekcie trzeci remis (2-2) z SP15 (punktowali: Wójs i Rusek). Kolejni rywale w naszych dwóch ostatnich meczach okazali się również zbyt mocni, stąd niekorzystne wyniki (0-4) z SP7 i (0-4) z ASP.  

Ostatecznie nasi zawodnicy znaleźli się na 7 miejscu. W sumie wszyscy nasi szachiści na 28 rozegranych partii 6 zakończyli zwycięstwami. Po dwie wygrane zanotowali Kamil Wójs, Patryk Rusek i Joanna Kornakiewicz, natomiast Kamil Jaworski grając na szachownicy nr 1 trafił na najtrudniejszych rywali, którzy byli liderami swoich szkół i prezentowali wysoki poziom sportowy, dlatego o jakąkolwiek zdobycz punktową było bardzo trudno. W zawodach najlepsza była drużyna ASP, która nie doznała ani jednej porażki, wygrała całe zawody i zajęła1 miejsce. Na drugim stopniu podium znaleźli się gospodarze – SP7, a na trzecim KSP. Cała drużyna zasłużyła na duże brawa ponieważ z powodu nieobecności podstawowej „czwórki” z SP21, zastępujący ich koledzy mieli bardzo utrudnione zadanie rywalizując w większości przypadków z dużo lepszymi od siebie szachistami. Tym większe słowa uznania należą się przedstawicielom naszej szkoły za ambitną, sportową postawę. Zawodnicy i zawodniczki za pierwsze trzy miejsca otrzymali medale, a wszystkie szkoły dyplomy. Zwycięzcy zawodów awansowali na turniej wojewódzki. Opiekunem obydwóch drużyn z SP21 był Piotr Załubski.