Magiczna siła uśmiechu – powstaje z niczego,  a potrafi zdziałać cuda

 

Niektórzy zaczynają od niego dzień. Innym przychodzi z trudem. Bez względu na to czy uśmiechamy się często, czy sporadycznie corocznie obchodzimy Światowy Dzień Uśmiechu, który w tym roku przypada na 1 października.

Pomysłodawcą tego święta był Harvey Ball, który w 1963 roku stworzył „smiley’a” – słynny znaczek uśmiechniętej buźki na żółtym tle. Chciał w ten sposób przypomnieć ludziom o częstszym uśmiechaniu się, czynieniu dobrych uczynków. Szczególnie w dniu tego święta wszyscy powinni się na chwilę zatrzymać, zauważyć drugiego człowieka i zwyczajnie się do niego uśmiechnąć, sprawiając tym samym, że świat staje się lepszy.

Uśmiech jest nie tylko wyrazem szczęścia, ale również spełnia wiele bardzo ważnych funkcji.

  • Uśmiech wywołuje w ciele uwalnianie serotoniny i endorfin, które są naturalnymi środkami przeciwbólowymi – jest to również ściśle związane ze zmniejszeniem się hormonów wywołujących stres, takich jak dopamina i adrenalina. Oznacza to, że życie z uśmiechem na ustach jest lepsze, bardziej radosne, szczęśliwsze.

Ciekawostka: nawet sztuczny uśmiech powoduje wydzielanie endorfin w mózgu. Uruchomienie mięśni odpowiedzialnych za uśmiech jest tak silnie związane z dobrym samopoczuciem, że działa to w dwie strony. Jeśli więc chcesz się lepiej poczuć – uśmiechnij się kilka razy, choćbyś nie miał na to ochoty!

 

  • Uśmiech wpływa na zachowania innychludzi i na ich reakcje na naszą osobę  – gdy widzimy uśmiech na twarzy innej osoby, nam również bardzo łatwo się uśmiechnąć- automatycznie czujemy radość. Ponadto gdy uśmiechamy się często, ludzie postrzegają nas jako bardziej przyjaznych, miłych i szczęśliwych.
  • Podczas śmiania się szybciej oddychamy – to dobre ćwiczenie dla przepony, gardła, a także zwiększa dotlenienie krwi i jej przepływ.
  • Śmiejemy się znacznie częściej, gdy jesteśmy w towarzystwie innych ludzi, niż gdy jesteśmy sami.
  • Uśmiech jest najlepszym sposobem na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia.

Uśmiech sprawia, że poczujemy się dużo lepiej, nie tylko częściej będziemy odczuwać szczęście, ale również nasz organizm będzie zdrowszy!

Dlatego uśmiechajmy się jak najczęście!