Co to są jaźwiec, kielnia, szable i fajki i czym się różnią rogi od poroża?

Te  ciekawe określenia gwary łowieckiej można było usłyszeć podczas Wystawy Przyrodniczej, zorganizowanej w naszej szkole w dniu 4.X.2019r.

 Dzięki uprzejmości Koła Łowieckiego „Łoś Łoniów”, dzieci mogły obejrzeć zwierzęta z polskich łąk, pól i lasów  oraz przedstawicieli innych stref krajobrazowych:  niedźwiedzia czarnego – baribala i woła piżmowego. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali TEŻ prezentowane ptaki – sójkę, łyskę, kaczkę krzyżówkę, czajkę  i sójkę.

 Z przedstawianych ssaków największe zainteresowanie wzbudziły borsuk, wydra, rosomak. Większość dzieci z zaciekawieniem oglądała kunę, lisa rudego, bobra,

Uczniowie klas 0-6 poznali wiele faktów z życia przedstawianych zwierząt, zadawali mnóstwo dociekliwych pytań.

Wystawa cieszyła dużym zainteresowaniem, zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli.

 Dla dociekliwych

Jaźwiec to inaczej borsuk, kielnia to ogon bobra, szable i fajki to kły dzika.

Z rogu można się napić, bo jest pusty w środku; można też na nim grać po odpowiedniej obróbce. Poroże występuje u samców jeleniowatych, jedynie u renifera  samice również je posiadają. Rogi natomiast występują u obu płci wołowatych (krowy, kozy, owce).