Październik – miesiąc bibliotek

Święto Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (ang. International Association of School Librarianship) w 1999 r. Najpierw był to jeden dzień, a od 2008 r. – cały październik. Święto ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W ramach akcji w naszej szkole już niedługo odbędzie się Dzień Głośnego Czytania w klasach młodszych. Na bieżąco prezentowane są do przeglądania interesujące tytuły książek  dla uczniów klas od 1 do 8. W tym roku również podjęliśmy działania wolontaryjne “Lekarze książek”, mające na celu zaangażowanie uczniów w prace biblioteki szkolnej oraz podkreślenie szacunku do książki. Udział w akcji polega na pomocy w porządkowaniu książek, ich oprawie, podklejaniu i wyszukiwaniu uszkodzeń w egzemplarzach i sprawdzaniu zgodności kodów kreskowych z numerami inwentaryzacyjnymi. Do działań wolontariatu bibliotecznego zgłaszają się uczniowie z klas 4-8. Część z nich  poznaje również  procedury wypożyczania książek. Nie tylko przyczyniają się do naprawy książek, ale lepiej zapoznają się z księgozbiorem biblioteki i toczą dyskusje na temat wybranych tytułów.

Z okazji miesiąca bibliotek zapraszamy wszystkich uczniów do tworzenia ilustracji naszej maskotki bibliotecznej – ośmiornicy, która za pomocą swoich macek może czytać kilka książęk jednocześnie, robić notatki, oprawiać woluminy i bardzo przydałaby się nam taka w bibliotece. Najlepsze prace oprawimy i powiesimy w bibliotece szkolnej. Przypominamy również o akcji “Wymienialnia książęk” na którą można przynosić różne książki z domu, które nie są nam już potrzebne i zostawiać je na półce – w zamian można zabrać inną książkę z półki – na tym polega wymiana :). Pragniemy zwrócić uwagę na pojawienie się katalogu naszych lektur online po prawej stronie. Można w nim sprawdzić nasz księgozbiór biblioteczny, a nawet czy dany tytuł jest obecnie wypożyczony.

Rozpoczynamy również zbiórkę książek do naszej biblioteki szkolnej – chętnie przyjmiemy lektury takie jak “Stary Człowiek i Morze”, “Opium w rosole”, “Stowarzyszenie umarłych poetów”, “Ziele na kraterze” , “Dziadek i niedźwiadek”, “Kapelusz pani wrony”, “Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, “Rany Julek. O tym jak Julian Tuwim został poetą”, “Sposób na Elfa”, “Pamiętnik czarnego noska”, “Drzewo do samego nieba”. Chętnie przyjmiemy też niezniszczone książeczki dla dzieci dla klas młodszych,  literaturę młodzieżową dla klas starszych oraz audiobooki. Nie przyjmujemy encyklopedii, słowników innych niż poprawnej polszczyzny oraz literatury dla dorosłych.