W 45 minut dookoła świata!

W 45 minut dookoła świata!

W środę 10 kwietnia klasa 5d odbyła podróż dookoła świata. Stało się to za sprawą Kuby HasiaBartka Szabli, którzy przygotowali prezentację na temat najciekawszych i najbardziej oryginalnych zwyczajów wielkanocnych z różnych zakątków globu ziemskiego.

Okazuje się, że choć Wielkanoc jest najważniejszym chrześcijańskim świętem, to nie wszyscy obchodzą ją tak uroczyście i z akcentem na przeżycia duchowe jak w Polsce. Nie wszędzie też maluje się jajka, biega za pannami z wiadrem pełnym wody czy święci potrawy. Niektóre z tych zagranicznych obyczajów mogą nam się wydać dziwne, każdy jednak jest zakorzeniony w tradycji danego kraju.

Chłopcy opowiedzieli więc koleżankom i kolegom między innymi o: „egg roll”, czyli turlaniu jajek na twardo (Wielka Brytania), „ostereierbaum”, czyli przystrajaniu drzewek w ogródkach kolorowymi jajkami (Niemcy) „scoppio del carro”, czyli wybuchu wozu (Florencja), „paskekrim”, czyli czytaniu kryminałów (Norwegia) oraz „easter bonnet”, czyli noszeniu ogromnych, świątecznie udekorowanych kapeluszy w USA.

Ten ostatni zwyczaj zaciekawił szczególnie Alicję W., która oczami duszy ujrzała siebie w jednym z tych artystycznych nakryć głowy. Koledzy nie mieli wątpliwości, iż niezależnie od tego, który „easter bonnet” wybierze Alicja W., efekt będzie spektakularny, gdyż, jak wszyscy wiemy, ładnemu we wszystkim ładnie. Ta zasada dotyczy oczywiście wszystkich przedstawicielek płci pięknej w naszej klasie .

Dla nikogo nie będzie chyba zaskoczeniem, że chętnych do szukania kolorowych jajek w ogrodach Białego Domu („easter egg hunt”) lub domach Francuzów („oeufs de Pâques”) nie brakowało. Takim samym aplauzem została przyjęta włoska „colomba di Pasqua” , czyli puszysta babka nadziewana migdałami i kawałkami czekolady.

Biorąc pod uwagę, iż w ubiegłym roku klasa 5d przygotowała dla całej społeczności szkolnej akademię prezentującą polskie tradycje związane ze świętami Wielkiej Nocy, można chyba powiedzieć, iż jesteśmy już specjalistami w tej dziedzinie.

Wesołych Świąt!

AK