Warsztaty Skala i proporcja

Na początku zajęć dzieci z klasy 3B przypomniały sobie dawne jednostki miary takie jak  ludzka stopa lub łokieć. Dowiedziały się również, że w Japonii do dziś miarą powierzchni jest wielkość maty tatami. Następnie uczniowi posiedli wiedzę o najwyższym i najniższym człowieku świata, o najwyższych budynkach.

Pani architekt pokazała grupie rysunek „człowieka witruwiańskiego” Leonarda da Vinci i opisała w kilku zdaniach zasady proporcji. Dzieci porównały swoje narysowane wcześniej sylwetki z modelem człowieka witruwiańskiego. Uczniowie formowali z plasteliny model człowieka swojego wzrostu w skali 1:10, mieszczący się w narysowanym wcześniej kwadracie. Model miał być zbudowany zgodnie z poznanymi proporcjami w taki sposób, aby mógł siadać, leżeć i stać. Dzieci umieściły swoje modele w jednym rzędzie i porównały przedmioty w różnych skalach, np. krzesełka, łóżeczka i wózeczki dla lalek różniące się wielkością, ubrania itp.