Dwie córki, dwa psy, dziesięć królików, jedna owca, sarna, lis, gęś, niedźwiedź polarny i Kasztanka, czyli klasa 5d na tropie tajemnic Marszałka Józefa Piłsudskiego
„Czytanie dobrych książek
jest niczym rozmowa
z najwspanialszymi ludźmi
minionych czasów”
Kartezjusz
5 grudnia 2018 roku klasa 5d gościła w progach Sądeckiej Biblioteki Publicznej, gdzie w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyły się warsztaty zatytułowane „Podróże po literaturze”. Celem realizowanych cyklicznie przez Bibliotekę zajęć jest popularyzacja współczesnej książki dziecięco – młodzieżowej poprzez prezentowanie nowości wydawniczych w ciekawej, aktywizującej formie.
Nikogo nie zaskoczy chyba wiadomość, że tym razem przedmiotem zainteresowania uczestników warsztatów stała się książka Małgorzaty Strękowskiej – Zaremby pt. „Marszałek Józef Piłsudski”. Jest to jedna z pozycji wydawanych w ramach adresowanej do dzieci serii POLSCY SUPERBOHATEROWIE, która opowiada o niezwykłych Polkach i Polakach. W trakcie prowadzonego metodami aktywizującymi spotkania młodzi czytelnicy poznawali Marszałka Piłsudskiego – twórcę polskiej niepodległości – w różnych sytuacjach: jako kochającego ojca, miłośnika zwierząt, uwielbianego przez żołnierzy „Dziadka” i człowieka pełnego humoru.
A oto tylko niektóre pytania, z jakimi zmierzyli się uczniowie klasy 5d:
Co ma wspólnego Legia Warszawa z Józefem Piłsudskim?
Dlaczego Marszałek nosił sumiaste wąsy?
Jak wołali na małego Józefa jego rodzice?
Jak zwracali się do Marszałka jego żołnierze, a jak on do nich?
Jak Józef Piłsudski radził sobie z córkami – niejadkami?
Czy niebieska wstążka zamoczona w Morzu Czarnym staje się czarna?
Czy można wybudować dom bez kantów?
Jak przekazać wiadomość alfabetem Morse’a?
W drugiej części spotkania Pani Bibliotekarka opowiedziała inne ciekawostki, związane między innymi z pobytem Józefa Piłsudskiego w Marcinkowicach i Nowym Sączu. Zebrani dowiedzieli się na przykład, dlaczego Marszałek nie dopił kiedyś swojej szklanki mleka, skąd wzięły się w jego domu: dwa psy, dziesięć królików, owca, sarna, lis i gęś oraz w jakich okolicznościach spotkał Baśkę.
Ostatnim etapem zajęć była wizyta w wypożyczalni książek i zapoznanie się z bogatą ofertą Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży.
A już niedługo, bo w styczniu, klasa 5d wybiera się znowu do Biblioteki, aby wziąć udział w akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”, również realizowanej w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.
AK