21 MARCA ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

AKCEPTACJA SZACUNEK INTEGRACJA

21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa, święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Sama data – kombinacja liczb 21 i 3 – nie jest też przypadkowa. Wada genetyczna związana z zespołem Downa związana jest z występowaniem w 21 parze trzeciego chromosomu – stąd 21 marca. W tym roku hasłami przewodnimi Światowego Dnia Zespołu Downa są: akceptacja, szacunek i integracja.

Podczas warsztatów zorganizowanych w klasie 2E na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa powstały piękne kolorowe skarpety. Dlaczego skarpety?  Kolorowe skarpetki, koniecznie nie do pary – to symbol niedopasowania społecznego, ale też genotypowego z jakim borykają się osoby cierpiące na zespół Downa, chromosomy bowiem przypominają swoim kształtem skarpety.

To właśnie z myślą o przełamywaniu stereotypów i oswajaniu się z odmiennością uczniowie klasy 2E pod przewodnictwem wychowawczyni Patrycji Lipińskiej, psychologa szkolnego Marty Pasoń-Francuz i logopedy Sylwii Gołąb stworzyli piękną tablicę pełną przeróżnych, przepięknych kolorowych skarpet.