Gość z Japonii: odwiedziny profesora Satoshiego Chikakane z Uniwersytetu Shiga

W lipcu 2022 roku odwiedził nas niezwykły gość – Profesor Satoshi Chikakane z Uniwersytetu Shiga w Japonii. Jest on odpowiedzialny od strony japońskiej za projekt “Konnichiwa Nowy Sącz” organizowany w naszej placówce przez panią Annę Kmiecik. Po ponad 1,5 roku współpracy profesor zawitał w nasze okolice, a jego wycieczka zaczęła się od zwiedzania pobliskich miejscowości – okolic Jeziora Rożnowskiego oraz Spływu w Szczawnicy, które bardzo mu się spodobały. Spróbował lokalnych smaków w restauracjach nowosądeckich, a także przygotował śniadanie w stylu japońskim – makaron somen, którym poczestował swoich tłumaczy oraz panią Annę. Kolejny dzień spędził na oficjalnych spotkaniach – swoje wizyty rozpoczeliśmy w Nowosądeckim Ratuszu, gdzie profesor Chikakane i pani Anna spotkali się z Zastępcą Prezydenta Nowego Sącza Małgorzatą Majką, aby przedstawić dotychczasowe osiągnięcia projektu w naszej placówce oraz omówić dalsze możliwości współpracy z Miastem, a nie tylko naszą szkołą. Nasza placówka ma już w planach współpracę z kolejną japońską placówką – twinning z gimnazjum Nishi. Po rozmowie w Ratuszu udaliśmy się do Biblioteki Publicznej w Nowym Sączu, gdzie dzięki naszej współpracy z Oddziałem dla Dzieci profesor przekazał wiele książek po japońsku do dyspozycji BP – jest to największa kolekcja japońskich książek dla dzieci w całej Polsce. Niektóre książki zostały podpisanę przez autorkę i ilustratorkę książek – kilka z nich posiadamy w naszej Bibliotece Szkolnej na wystawce związanej z projektem. Po wizycie w Oddziale dla dzieci udaliśmy się w końcu do naszej szkoły, gdzie profesor zobaczył jak uczą się dzieci przedszkolne, został poczęstowany pysznym obiadem, odwiedził bibliotekę szkolną i kilka sal lekcyjnych oraz otrzymał z rąk Pani Dyrektor Beaty Mac pamiątkę. Profesorowi bardzo się podobała wizyta i mamy nadzieję, że kiedyś do nas wróci,a  może i komuś z nas uda się odwiedzić Uniwersytet Shiga w Japonii!