Estry i aminokwasy – chemiczna galeria

Czy zastanawiałeś się, skąd bierze się piękny zapach bzu lub jaśminu? Jakie związki dodaje się do perfum i olejków zapachowych? Związki te zawierają atomy węgla, wodoru i tlenu, i są nazywane estrami. To właśnie o tych substancjach na lekcjach online uczyła się młodzież z klas 8. Kolejną grupą związków jaką poznali ósmoklasiści były aminokwasy, które tworzą białka, czyli budulec naszego organizmu. Ponad 20 aminokwasów buduje m.in. mięśnie, tkanki w organizmie człowieka. Nadmiar białek jest równie szkodliwy dla człowieka, co ich niedobór. Niekontrolowane przez lekarza spożywanie aminokwasów jako suplementów diety może doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Ciekawostką jest fakt, że aminokwasy występują w substancji potowo‑tłuszczowej wytwarzanej przez gruczoły skóry właściwej i tkankę podskórną, która pokrywa linie papilarne. Substancja ta powoduje pozostawianie odcisków palców na różnych podłożach, co wykorzystuje się w technikach śledczych, np. w celu ustalenia sprawcy przestępstwa. Naukę, która zajmuje się m.in. badaniem śladów linii papilarnych, nazywamy daktyloskopią.

Aby utrwalić i uporządkować nową wiedzę ósmoklasiści w ramach pracy na lekcji wykonali plakaty, na których zaprezentowali najważniejsze informacje na temat związków chemicznych. Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii.