Historia – wielka nauczycielka życia! AUSCHWITZ- BIRKENAU, 17 września 2019

Uczniowie klas ósmych odbyli patriotyczną lekcję historii na terenie niemieckiego obozu koncentracyjnego AUSCHWITZ- BIRKENAU

„Nadjeżdża pociąg pełen ludzi za kratami, którzy przyglądają się stacji. Są spragnieni, zmęczeni, nie mają czym oddychać. Jeden z Niemców strzela z karabinu, aby uciszyć pociągowy tłum. Niemcy każą otwierać wagony. Nakazują ludziom wysiąść oraz złożyć swoje rzeczy obok wagonu. Ludzie ci nie wiedzą, co się z nimi stanie. Są przerażeni, pytają o swoją przyszłość. Jedni idą od razu do gazu, inni do lagru, jako siła robocza. Ci słabsi ludzie są wsadzani do samochodów i zagazowywani. Z boku stoi młody esman, który liczy odjeżdżające samochody. Po opróżnieniu wagonów więźniowie muszą je posprzątać. Wewnątrz jest brudno, w kątach leżą poduszone niemowlęta.”

Historia – wielka nauczycielka życia!

Zapalonymi lampionami złożonymi na rampie uczciliśmy pamięć pomordowanych więźniów.