Studyjny wyjazd do Brukseli i wizyta w Parlamencie Europejskim

Przez trzy dni (od 15 do 19 października 2018 r.) laureaci (w roku szkolnym 2017/2018) Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego “PRZYWRÓCIĆ GŁOS NIEZŁOMNYM, NIEOBECNYM NA LEKCJACH HISTORII”, przebywali w stolicy Belgii. Zostali nagrodzeni zaproszeniem, przez prof. Ryszarda Legutko przewodniczącego grupy ECR w Parlamencie Europejskim, na studyjny wyjazd do Brukseli wraz z wizytą w Parlamencie Europejskim.

Uczniowie z opiekunami zostali zakwaterowani w hotelu Maison du Dragon. Podczas pobytu w stolicy Belgii z przewodnikiem zwiedzali Brukselę. Zobaczyli m.in. katedrę Św. Michała i Św. Gduli, kościół Matki Bożej w Sablon- Eglise Notre-Dame duSablon, pałac królewski na Place Royale, Wielki Plac w Brukseli – jeden z najpiękniejszych rynków, Manneken pis – symbol Brukseli,, pomnik Everard ‘t Serclaes- pomnik średniowiecznego bohatera (później burmistrza miasta), który odbił Brukselę z rąk Flamandów. W drodze powrotnej widzieli Atomium. Obejrzeli również dwie wystawy w Royal Museums of Fine Arts of Belgium między innymi zbiory Rubensa, van Dycka, Bruegla.

Jeden dzień poświęcony był na wizytę w Parlamencie Europejskim. Uczniowie uczestniczyli w wykładzie na temat funkcjonowania Parlamentu Europejskiego, zwiedzili Parlament oraz Salę Plenarną. Spotkali się również z europosłem prof. Ryszardem Legutko, który opowiedział o swojej pracy w Europarlamencie. Chętnie odpowiadał na pytania uczniów dotyczące pracy w Brukseli, Strasburgu oraz Luksemburgu.

Wieczorami młodzież spacerowała uliczkami Brukseli. Miała okazję spróbować czekolady belgijskiej, słynnych gofrów oraz frytek. Mieli również czas na zakup pamiątek. Do domu wrócili pełni wrażeń.

MP-B